rss feed

09 تیر 1396 | بازدید: 296

آقای روحانی! این خصوصی سازی است یا مرگ در اثر گرسنگی؟

نوشته: سندیکای هفت تپه

توهین قائم مقام مدیریت شرکت نیشکرهفت تپه (آقای سیامک افشار) به کارگران معترض. ازبدو حضوربخش خصوصی به شرکت و بدلیل ناتوانی درانجام تعهدات قانونی خود، که همواره با واکنش شدید کارگران مواجعه شده، کارفرما بجای پرداخت مطالبات بحق کارگران که ابتدایی ترین حق ما، همانا پرداخت حاصل دسترنجمان می باشد.

 اما گویا کارفرمای بخش خصوصی چنین حقی را برنمی تابند و این موضوع باعث خشم وناراحتی آنها شده است بطوریکه دیروز (7تیرماه) بمناسبت عیدفطر، ایشان درنمازخانه شرکت که جای نیایش وعبادت است حتی حرمت این مکان را حفظ نکرده وبجای معذرت خواهی ازپرسنل بدلیل ناتوانی درپرداخت مطالبات انها، کارگران معترض را مشتی اراذل واوباش خطاب کرده است واعلام نموده است که من ازین ببعد، فضای شرکت راامنیتی خواهم کرد. ناگفته نماند این چندمین باریست که مدیران شرکت، بجای توجه به خواسته های کارگران، اقدام به توهین کرده ویا باورود نیروهای انتظامی به شرکت، در جهت ایجاد فضای رعب و وحشت، اقدام به شلیک هوایی کردند وبه کارگران فحش ناموسی هم دادند. چندی قبل هم امیداسدبیگ مدیرعامل شرکت، ازاین الفاظ رکیک و زننده، طی مصاحبه ای استفاده کرده بود. این روزها بدلیل بی تفاوتی مسئولین و دولت، کارگران یکه و تنها درحال نبرد با کارفرما برای دستیابی به حق مسلم خودهستند و اگرمسئولین منطقه تدبیری نیاندیشند و تکلیف شرکت وکارگران را نسبت به برگشتن شرکت به شرایط دولتی فراهم نکنند باید انتظار هرموضوع واقدامی را در اتی داشته باشند چون کارگران بیش از این نمیتوانند شاهد این بی اخلاقی ها و بی حرمتیها باشند وسکوت اختیارکنند. لازم بذکر است که این منطقه دارای بافتی عشایری و طایفه‌ای بوده و بهیچ عنوان مردم این منطقه این اعمال را برنمیتابند. که امیداست باتوجه به شرایط خاص منطقه وکشور، بااقدام به موقع مسئولین امنیتی مانع هرگونه سواستفاده ازاین گونه نارضایتی توسط بدخواهان کشورباشیم.

 اما در پایان، گفتگویی ساده و بی تعارف با اقای روحانی

 آقای روحانی تروخدا این چه مدل خصوصی کردن بود؟ چرا شرکت به این بزرگی را به کسانی واگذار کرده اید که از پرداخت جیره ناچیز ماه رمضان که عبارت بود از، یک کیسه برنج و نیم کیلو خرما ودوعدد مرغ، عاجز بودند. اینها قرار است که تحول اقتصادی ایجاد کنند؟ وای برما. ما احساس بدبخت بودن می کنیم . ما گرسنه ایم. بچه های ما هم گرسنه اند. لطفا هفت تپه را دریابید.

 جمعی از کارگران وپرسنل شرکت نیشکر هفت تپه

 تیرماه/1396

 

یادداشت‌ها

سهام عدالت یا تحقیر زحمتکشان؟

در روزهای اخیر و بعد از اعتراضات اجتماعی که به‌وقوع پیوست، شاهد پرداخت سهام عدالت از سوی دولت روحانی به‌بخش‌هایی از مردم بودیم. سقف مبلغ واریزی بیست و شش هزار و ششصد تومان بود. از سوی دیگر مشاور وزارت نفت در اظهاراتی توهین‌آمیز گفته بود که: سهام عدالت پول را بین گداها توزیع می‌کند.

ادامه مطلب...

پشیمانی موقوف

درحالی‌که این روزها، نقد عملکرد دولت روحانی در سطوح مختلف جامعه، از مردم کوچه و خیابان گرفته تا در بین نخبگان سیاسی نظام، با شدت در جریان است به‌طوری‌که در بین طیف اصلاح‌طلب هم این نارضایتی از دولت دوم روحانی در حال افزایش است. البته نوع و جنس این نارضایتی، در بین گروه‌های سیاسی-‌اجتماعی ایران متفاوت است. ادامه مطلب...

فرصت طلبی های آزار دهنده

توی نوجوانی یکی از فیلم‌های مورد علاقه‌ام، فیلم خانواده پوآسونار بود با بازی درخشان روژه انن، که به‌نظرم یکی از شاهکارهای سینمایی بود. مضمون اصلی فیلم در مورد مشکلات معیشتی مردم فرانسه در جنگ جهانی دوم بود که در دوران جنگ عده‌ای از همین فرانسوی‌ها، مانند خانواده پوآسونار، فرصت‌طلبانه و با احتکار مواد غذایی مردم، صاحب ثروت زیادی شدند. ادامه مطلب...

شبح خوفناک برنامه و بودجه در ایران

من نمی‌دانم توی کشورهای مترقی اوضاع برنامه‌ریزی و بودجه سالیانه دولت‌ها چگونه است؟ و این‌که لایحه بودجه دولت‌ها قرار است افق اقتصادی و مالی سال آینده را شفاف و روشن سازد و نوید آینده بهتری را به‌مردم اعلام نماید، حقیقتاً من نمی‌دانم.همچنین نمی‌دانم این میزان استرس و فشار در سطح جامعه، که هرساله و در زمان تقدیم لایحه بودجه دولت به‌مجلس، ازسال مالی آینده که بوجود می‌آید، آن‌ها هم این استرس‌ها را دارند یا خیر؟

ادامه مطلب...

مغلطه از نوع زیبا کلام

راستش من سخنرانی جناب آقای زیباکلام را در روز دانشجو شنیدم. جدا از شرافت و انسانیتی که در ایشان سراغ داریم ولی حرف‌های ایشان از ابتدا تا انتها، مبتنی بر مغلطه و فاکت‌های اشتباه بود که پذیرش آن‌ها ما را از حقیقت دور می‌کند. کلیت بحث ایشان را می‌توان درین چند جمله ملاحظه کرد: چرا نباید از روحانی عبور کرد؟ چون بدلیل اخلاقی درست نیست.

ادامه مطلب...

* مبارزات کارگری در ایران:

* ترجمه:


* گروندریسه

کالاها همه پول گذرا هستند. پول، کالای ماندنی است. هر چه تقسیم کار بیشتر شود، فراوردۀ بی واسطه، خاصیت میانجی بودن خود را در مبادلات بیشتر از دست می دهد. ضرورت یک وسیلۀ عام برای مبادله، وسیله ای مستقل از تولیدات خاص منفرد، بیشتر احساس میشود. وجود پول مستلزم تصور جدائی ارزش چیزها از جوهر مادی آنهاست.

* دست نوشته های اقتصادی و فلسفی

اگر محصول کار به کارگر تعلق نداشته باشد، اگر این محصول چون نیروئی بیگانه در برابر او قد علم میکند، فقط از آن جهت است که به آدم دیگری غیر از کارگر تعلق دارد. اگر فعالیت کارگر مایه عذاب و شکنجۀ اوست، پس باید برای دیگری منبع لذت و شادمانی زندگی اش باشد. نه خدا، نه طبیعت، بلکه فقط خود آدمی است که میتواند این نیروی بیگانه بر آدمی باشد.

* سرمایه (کاپیتال)

بمحض آنکه ابزار از آلتی در دست انسان مبدل به جزئی از یک دستگاه مکانیکى، مبدل به جزئی از یک ماشین شد، مکانیزم محرک نیز شکل مستقلی یافت که از قید محدودیت‌های نیروی انسانی بکلى آزاد بود. و همین که چنین شد، یک تک ماشین، که تا اینجا مورد بررسى ما بوده است، به مرتبۀ جزئى از اجزای یک سیستم تولید ماشینى سقوط کرد.

top