rss feed

07 آبان 1402 | بازدید: 213

غزه: [سرزمین] رنج و هم‌بستگی

نوشته: هیئت سردبیری سایت (وب‌سایت سوسیالیستی غیرحزبی)-ترجمه‌ی: سارا طاهری

لفاظی‌های رهبری سیاسی در اسرائیل بسیار شوم است. مردم آشکارا در مورد پاکسازی قومی و مجازات دسته‌جمعی صحبت می‌کنند. وزیر دفاع یوآو گالانت مدعی شده است که این کشور درحال «مبارزه با حیوانات انسانی» است و از «محاصره کامل» نوار غزه با قطع کامل برق، غذا و سوخت حمایت می‌کند. رئیس جمهور اسحاق هرتزوگ مدعی است که همه -از جمله غیرنظامیان- در غزه مسئول هستند، زیرا «آن‌ها می‌توانستند» علیه حماس قیام کنند.

 

غزه: [سرزمین] رنج و هم‌بستگی

 

 نوشته‌ی: هیئت سردبیری سایت Clarté (وب‌سایت سوسیالیستی غیرحزبی)

ترجمه‌ی: سارا طاهری

منبع: https://clarte.se/bloggen/119643-den-politiska-retoriken-om-gaza-och-dess-verklighet

 در زمان نگارش این مقاله، بمباران غزه هم‌چنان ادامه دارد. تعداد کشته‌ها که اکنون از هفت هزار نفر فراتر رفته است، هر روز درحال افزایش است، مردم جایی برای فرار ندارند و یک تهاجم زمینی درحال وقوع است. اسرائیل هم‌چنان راه دسترسی به‌آب، سوخت و دارو به‌غزه را مسدود کرده است. وضعیت انسانی فاجعه‌بار است. مردم  بیش از پیش براین باورند که آن‌چه اکنون شاهد آن هستیم یک نسل‌کشی است یا درحال تبدیل شدن به‌نسل کشی است.

پزشکان بدون مرز از بیمارستان‌های پرجمعیت گزارش می‌دهند که مراقبت‌های ویژه باید بدون مواد بی‌هوشی یا ضدعفونی‌کننده انجام شود. جراحان بیمارستان الشفا اکنون بدون مُسکن عمل می‌کنند. تاکنون بیش از 16000 نفر در غزه در حمله نظامی اسرائیل زخمی شده‌اند.

نیمی از ساکنان غزه کودک هستند. جان آن‌ها، چه در خانه‌های خود بمانند و چه طبق فراخوان اسرائیل به‌سمت جنوب، به‌سمت مرزهای بسته حرکت کنند، در خطر است؛ زیرا غیرنظامیان در مسیر فرار بمباران می‌شوند. دستور اسرائیل برای تخلیه غیرنظامیان تحت این شرایط، جنایت علیه بشریت است که توسط قوانین بین‌المللی تعریف شده است.

لفاظی‌های رهبری سیاسی در اسرائیل بسیار شوم است. مردم آشکارا در مورد پاکسازی قومی و مجازات دسته‌جمعی صحبت می‌کنند. وزیر دفاع یوآو گالانت مدعی شده است که این کشور درحال «مبارزه با حیوانات انسانی» است و از «محاصره کامل» نوار غزه با قطع کامل برق، غذا و سوخت حمایت می‌کند. رئیس جمهور اسحاق هرتزوگ مدعی است که همه -از جمله غیرنظامیان- در غزه مسئول هستند، زیرا «آن‌ها می‌توانستند» علیه حماس قیام کنند. و هنگامی که اسکای نیوز از نفتالی بنت نخست وزیر سابق درباره‌ی محاصره غزه پرسید، او صحبت خبرنگار را قطع کرد و گفت: «مگه مغزتون اشکال داره؟ ندیدی چی شد؟ ما با نازی‌ها می‌جنگیم.»

بدبختانه، و به‌یمن شوخی تلخ روزگار، چندین غیرنظامی اسرائیلی که در 7 اکتبر توسط نیروهای مسلح حماس به‌قتل رسیده و ربوده شدند، از فعالین جنبش صلح (یعنی، جنبش فعالان و سازماندهی شدگان در درون چپ دراسرائیل) بودند. این حمله همان‌طور که شاهد هستیم به جنایت جنگی آشکار تبدیل شد.

سؤال روشن این است که دولت اسرائیل چقدر علاقمند به‌بازگرداند این گروگان‌هاست. وقتی از وزیر دارایی بزالل اسموتریچ در مورد گروگان‌ها در غزه سؤال شد، او توضیح داد که هدف شکست حماس است، نه توجه ویژه به‌گروگان‌ها.

بیانیه اسموتریچ نشان دهنده‌ی نفوذ فزاینده‌ی جنبش فاشیستی در اسرائیل است. او خود یک شهرک‌نشین در کرانه باختری است، و علاوه بر مأموریت سیاسی، مسئولیت اداره شهرک‌های کرانه باختری را نیز برعهده دارد. مدت هاست که ویژگی افکار عمومی اسرائیل همین لفاظی‌های سازمان‌های شهرک‌نشین و راست افراطی است. اما اکنون نمایندگان این سازمان‌ها -‌ازجمله اسموتریچ- در دولت هستند و ایدئولوژی آن‌ها به‌سیاست دولتی تبدیل شده است.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت عمومی و رهبر حزب راست افراطی «قدرت یهود» اخیراً اعلام کرد که وزارت او 10000 سلاح را برای تجهیز «تیم های امنیتی» غیرنظامی برای محافظت از مرزهای اسرائیل و شهرک‌های غیرقانونی در ساحل غربی اشغالی توزیع خواهد کرد.

با تمرکز چشم‌ها درعرصه‌ی جهانی به‌غزه، وضعیت کرانه باختری از کانون توجه خارج شده است. مجازات دسته‌جمعی و خشونت مرگ‌بار علیه فلسطینی‌ها تشدید شده است. اسرائیل تلاش‌ها را برای جابه‌جایی جوامع فلسطینی افزایش داده و از جنگ برای تصرف زمین‌های بیش‌تری در کرانه باختری استفاده می‌کند. از 7 اکتبر تاکنون بیش از 100 فلسطینی در کرانه باختری کشته شده‌اند. بسیاری از آن‌ها کودک‌اند. دستگیری‌های دسته‌جمعی در سراسر کرانه باختری، ازجمله در بیت‌المقدس شرقی  صورت گرفته است. آن‌ها به‌هزاران زندانی سیاسی فلسطینی اضافه می‌شوند که درحال حاضر در بازداشت نامحدود به‌سر می‌برند. حدود چهار هزار کارگر مهمان از غزه بازداشت و به‌عبارت دیگر ربوده شده‌اند، و احتمالاً در شرایط وحشتناکی در مکانی نامعلوم نگهداری می‌شوند. جنبش شهرک‌نشینانِ راستِ افراطی در حوادث غزه پتانسیلی را می‌بیند که استراتژیک است، به‌همین دلیل هم پاکسازی قومی را تشدید کرده است. B'Tselem گزارش می‌دهد که شهرک‌نشینان مسلح که اغلب توسط سربازان اسکورت می‌شوند، وارد جوامع فلسطینی می‌شوند تا خانه‌ها و مزارع را به‌آتش بکشند، ضرب‌وشتم کنند و دست به‌کشتار بزنند.

هم‌زمان، انتقادات داخلی و اعتراضات علیه تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری افزایش یافته است. خشم دیرینه‌ای علیه رئیس جمهور عباس وجود دارد که نیروهایش به‌طور مؤثر امنیت قدرت اشغال‌گر اسرائیل را حفظ می‌کنند.

فضا برای انتقاد در داخل اسرائیل بسیار کم است: دانشگاهیان فلسطینی و فعالان چپ اسرائیلی از مشاغل خود اخراج ویا توسط پلیس به‌دلیل محتوای پست‌های‌شان در رسانه‌های اجتماعی دستگیر شده‌اند. چندین کشور بزرگ اروپایی راه مشابهی را انتخاب کرده‌اند. در فرانسه، دولت تظاهرات حمایتی از فلسطین را به‌طور کامل ممنوع کرده است. در برلین، جایی که پلیس قبلاً درخواست‌های مجوز تظاهرات از سوی گروه‌های طرفدار فلسطین را رد کرده است، مقامات آموزش محلی نیز روسری پوشیدن فلسطینی‌ها را در مدارس این شهر ممنوع کرده‌اند. در بریتانیا، وزیر کشور سوئلا براورمن به‌پلیس دستور داده است تا اعتراضاتی را که خطر «افزایش تنش بین گروه‌ها» را دارند، سرکوب کند و امکان ممنوعیت اهتزاز پرچم فلسطین را باز کرده است. در سوئد، جیمی اوکه سون می‌خواهد حمایت از حماس مطابق با توافق‌نامه تیدو «رفتار نامناسب» تلقی شود. ماریا مالمر استنگارد وزیر مهاجرت نیز همین خط را دنبال می‌کند: هرکسی که حماس را تقدیر می‌کند باید بتواند از سوئد اخراج شود. دولت سوئد هم‌چنین تصمیم گرفته است که کمک‌‌هایی را متوقف می‌کند که برای توسعه فلسطین هزینه می‌شد. و توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه، در رابطه با نشست وزیران اتحادیه اروپا در بیست و سوم اکتبر اعلام کرد که محاصره و بمباران غزه توسط اسرائیل را پاسخی متناسب به‌حمله حماس می‌داند.

در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، به‌نظر می‌رسد پست‌های حامی فلسطین یا انتقادی ازاسرائیلی‌ها حذف می‌شوند. هشتگ‌هایی با کلماتی مانند نسل‌کشی، جنگ در غزه،  standwithGaza حذف می‌شوند یا «سایه‌دار» می‌شوند، یعنی تصاویر زیر هشتگ‌ها برای افرادی که قبلاً حساب کاربری را دنبال نکرده‌اند، قابل مشاهده نیستند.

بی‌میلی گسترده برای صحبت از اسرائیل به‌عنوان یک دولت آپارتاید وجود دارد. اما این اصطلاح بیان‌گر واقعیت سیاسی منطقه‌ای است که اسرائیل و فلسطین را تشکیل می‌دهد. آپارتاید در حقوق بین‌الملل به‌عنوان نظامی مبتنی بر ستم و سلطه‌ی نهادینه شده توسط یک قوم برضد قوم دیگر تعریف شده است. هم سازمان‌ها و هم حقوقدانان حقوق بین‌الملل به‌طور مستقل تعیین کرده‌اند که شرایط تحمیل شده بر فلسطینی‌ها در سرزمین‌های اشغالی و اسرائیل با معیارهای آپارتاید مطابقت دارد. به‌عنوان مثال، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور سرزمین‌های اشغالی فلسطین این موضوع را تکرار کرده است. سازمان‌های حقوق بشری مانند عفو بین‌الملل، B'tselem و دیده‌بان حقوق بشر تحقیقات گسترده‌ای انجام داده‌اند و به‌همین نتیجه رسیده‌اند.

در نهایت، تنها یک راه برای توقف نسل‌کشیِ جاری در غزه و مقابله با جنبش‌های ارتجاعی در اسرائیل و فلسطین وجود دارد. اسرائیل باید به‌اشغال پایان دهد، سیستم آپارتاید را لغو کند و به‌فلسطینی‌ها در اسرائیل حقوق مدنی کامل بدهد. کسانی از ما که از درگیری دورند، می‌توانند به‌فراخوان بایکوت، تحریم‌ها و واگذاری (BDS) بپیوندند، از مطبوعات آزاد در اسرائیل حمایت کنند و در هم‌بستگی با همه‌ی مجروحان، رنج‌دیدگان و غمگینان در فلسطین و اسرائیل سازماندهی کنند. هوشیاری و واکنش در برابر همه اشکال یهودستیزی در بحث اساسی است.

آتش بس فوری ضروری است و تبادل اسرا باید انجام شود.

سوئد اکنون دارای مرتجع‌ترین دولت در دهه‌های اخیر است. روشن است که چگونه نژادپرستی و اسلام‌هراسی مورد تأیید سیاسی در داخل کشور به‌فقدان هم‌دلی و هم‌چنین بی‌علاقگی در حفاظت از جان فلسطینی‌ها دامن می‌زند. ساختن یک جنبش گسترده علیه نژادپرستی و آپارتاید در هم‌بستگی با مبارزات فلسطینی‌ها برای فلسطین آزاد به‌عهده ماست. آتش بس فوری ضروری است و تبادل اسرا باید انجام شود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منبع خبری و تحلیلی این مقاله سایت‌ها زیر است:

https://www.hrw.org/news/2023/10/21/israel-immediately-restore-electricity-water-aid-gaza

 https://www.nrc.no/perspectives/2023/10-things-you-should-know-about-the-humanitarian-situation-in-gaza/

 https://jewishcurrents.org/a-textbook-case-of-genocide

 https://www.aljazeera.com/program/featured-documentaries/2023/10/25/gazas-al-shifa-a-hospital-on-the-brink

 https://www.un.org/unispal/document/israel-must-rescind-evacuation-order-for-northern-gaza-and-comply-with-international-law/

 https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/foreign-minister-at-wars-end-not-only-will-hamas-be-gone-but-gazas-territory-will-shrink/

 https://twitter.com/Israel_katz/status/1712876230762967222

 https://twitter.com/hrw/status/1711424885908791505

 https://twitter.com/Sprinter99800/status/1713064886027063584?s=20

 https://www.facebook.com/skynews/videos/349340540820219/

 https://globalnews.ca/news/10014375/vivian-silver-israel-attack/

 https://www.theguardian.com/world/2023/oct/19/do-not-use-our-death-to-bring-death-plea-to-israel-from-peace-activists-grieving-families

 https://www.haaretz.com/opinion/2023-10-22/ty-article-opinion/.premium/the-campaign-is-in-full-swing-blame-the-dead-and-the-hostages-exonerate-netanyahu/0000018b-5328-d5d2-afef-d7fdaadc0000

 https://www.972mag.com/blinken-washington-israel-far-right/

 https://www.972mag.com/israel-far-right-government-plans/

https://www.972mag.com/israel-dangerous-phase/

 https://www.972mag.com/ben-gvir-ministry-kahane/

 https://www.euronews.com/2023/10/24/israeli-civilians-take-up-arms-in-the-west-bank-after-hamas-surprise-attack

 https://www.972mag.com/west-bank-gaza-war-protests/

https://www.btselem.org/topic/administrative_detention

 https://www.dn.se/varlden/tusentals-gastarbetare-fran-gaza-jagas-av-israelisk-militar/

 https://hamoked.org/document.php?dID=Updates2378

 https://www.haaretz.com/israel-news/2023-10-21/ty-article-magazine/.premium/beatings-burns-attempted-sexual-assault-settlers-and-soldiers-abused-palestinians/0000018b-530f-d1d7-ab8b-7f5fca1d0000

 https://www.haaretz.com/israel-news/2023-10-21/ty-article-magazine/.premium/beatings-burns-attempted-sexual-assault-settlers-and-soldiers-abused-palestinians/0000018b-530f-d1d7-ab8b-7f5fca1d0000

 https://www.reuters.com/world/europe/france-germany-palestinian-supporters-say-they-struggle-be-heard-2023-10-19/

 https://www.theguardian.com/politics/2023/oct/10/people-supporting-hamas-in-uk-will-be-held-to-account-says-rishi-sunak

 https://www.dn.se/sverige/ministern-personer-som-hyllar-hamas-bor-kunna-utvisas/

 https://www.svd.se/a/LlR1PQ/billstrom-israels-svar-proportionerligt

 https://www.amnesty.org/en/latest/campaigns/2022/02/israels-system-of-apartheid/

 https://www.hrw.org/report/2021/04/27/threshold-crossed/israeli-authorities-and-crimes-apartheid-and-persecution

 https://www.972mag.com/members/?=popup

 https://www.facebook.com/people/%D7%97%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%A4%D7%99-%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%9B%D7%A9%D7%99%D7%95-Prisoner-exchange-now/61552035885760/?notif_id=1697559564471006&notif_t=follower_invite&ref=notif

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

یادداشت‌ها

مهمانی تولد مامان سحر و جمع دوستان صابر و (نشریه غیررسمی «بولتن دانشجو»)

ـ ماهی جون بچه­ها رو که بهتون معرفی کردم؟

ـ آره صابر جون معرفیت کامل بود عزیزم، البته بعضی هاشون رو از قبل میشناختم.

ـ خانم دکتر جان؛ اجازه میدین مهمونی رو به نشست تبادل فکری تبدیل کنیم(خنده جمعی).

ـ صاحب خونه باید اجازه بده جونم، من خودم مهمونم. سحر جون ببین بچه ها چی میگن مادر.

ـ مادر جون برنامه را صابر گذاشته، من حرفی ندارم. فقط بشرط اینکه شما رو خسته نکنن.

ادامه مطلب...

خاطرات یک دوست ـ قسمت بیستم

دو پاراگرافِ آخر از قسمت نوزدهم

این چمدانها را در اتاقمان زیر تختخواب آهنی نسبتا بزرگی (که صندوخانه اتاقمان بود) قرار دادیم و روی تخت را بطریق رویه کشیدیم که حالتی طبیعی داشته باشد و زیر تخت دیده نشود. چمدانها را با مقدار زیادی ادوکلون که به دیواره هایش پاشیده بودن معطر کرده بودن بصورتی که در ظاهر میشد گفت جنس های کویتی(جنوبی) است که آنروزها مسافران برای فروش از آبادان میآوردند.

ادامه مطلب...

افغانستان در کوچه پس‌کوچه‌های ایران

پیله‌کردن به مهاجران و پناهندگان و اقلیّت‌های شایسته یا بانفوذ و قربانی‌کردن آن‌ها، یک ترفند کهنه‌ی حاکمان نالایق و ناتوان از ساماندهی اقتصاد و معاش است برای منحرف‌کردن اذهان و افکار عمومی مردمانِ فقیرشده و ناراضیِ در آستانه‌ی طغیان و شورش، تا آن مردمان، سرِ رشته‌ی علّت‌های تباهی را گم کنند و پی ِ نخود سیاه بروند.

ادامه مطلب...

تشکر از مادر بزرگ و قسمت بعدی مصاحبه با او

ـ شما مکررن از نگرش تاریخی صحبت کردین و گفتید با رویکرد دیگه ای باید تاریخ را تدوین کرد. سؤالم اینه که در تدوین تاریخ چه زوایایی مد نظرتون هست؟

ـ اول از همه جهان‌بینی مهمه. جهان‌بینیِ مورخ از اهم وجوه آفریدن(یا تدوین و مرتب‌سازی و حتی گزینش اطلاعات از مأخذ عینی) «تاریخ» و شرح و بسط مباحث و تحلیل­های تاریخیه. جهان‌بینیْ مورخ را مقید و محدود به‌سوگیری منافع آنی و آتی گروه­بندهای خاصی از اجتماع میکند. یعنی حتی هنگامی که میگه منافع این یا آن طبقه را درنظر داره به بخش یا گروه محدودتری از همان طبقه نیز ناظر است. جهان­بینی هرچقدر عمق اندیش­تر باشد از منظر پیشرونده‌تری از تنگنای گروه‌ گرایی و حتی قشری بودن وامیرهد. این امر به مورخ فرصت میده بیاندیشه که ماهیات در پس و پشتی پنهان از ضروریات هست که خود مینمایه و میتوانه و باید از منظری دگر شونده و فراونده تصویر ساز و تدوینگر تاریخی بشه.

ادامه مطلب...

خاطرات یک دوست ـ قسمت نوزدهم

پاراگرافِ آخر از قسمت هیجدهم

کوچه ای از خیابان درخشنده جنب کارخانه برق بسمت شرق شروع میشد وتا خط آهن شهر ری  چهارتا کوچه شمالی جنوبی را قطع میکرد، امتداد میافت. محله ای پر جمعیت که هر خانه اش حدود شش اتاق داشت و در اکثر خانه­ها پر از مستاجر بود. همه هم پر اولاد. ابراهیم در خانه شان یک اتاق جدا در انتهای حیاط کوچک شان داشت. او حاضر شده بود که کتابداری را در اتافش عملی کند. بنا بنظر ابراهیم کاری شدنی بود و مانعی در بین نبود. اما بنظر من بعید مینمود. با اینکه پدر ابراهیم با معاشرت من با پسرش و رفت وآمد به خانه شان مشکلی نداشت اما محافظه کار تر از آن بود.

ادامه مطلب...

* مبارزات کارگری در ایران:

* کتاب و داستان کوتاه:

* ترجمه:


* گروندریسه

کالاها همه پول گذرا هستند. پول، کالای ماندنی است. هر چه تقسیم کار بیشتر شود، فراوردۀ بی واسطه، خاصیت میانجی بودن خود را در مبادلات بیشتر از دست می دهد. ضرورت یک وسیلۀ عام برای مبادله، وسیله ای مستقل از تولیدات خاص منفرد، بیشتر احساس میشود. وجود پول مستلزم تصور جدائی ارزش چیزها از جوهر مادی آنهاست.

* دست نوشته های اقتصادی و فلسفی

اگر محصول کار به کارگر تعلق نداشته باشد، اگر این محصول چون نیروئی بیگانه در برابر او قد علم میکند، فقط از آن جهت است که به آدم دیگری غیر از کارگر تعلق دارد. اگر فعالیت کارگر مایه عذاب و شکنجۀ اوست، پس باید برای دیگری منبع لذت و شادمانی زندگی اش باشد. نه خدا، نه طبیعت، بلکه فقط خود آدمی است که میتواند این نیروی بیگانه بر آدمی باشد.

* سرمایه (کاپیتال)

بمحض آنکه ابزار از آلتی در دست انسان مبدل به جزئی از یک دستگاه مکانیکى، مبدل به جزئی از یک ماشین شد، مکانیزم محرک نیز شکل مستقلی یافت که از قید محدودیت‌های نیروی انسانی بکلى آزاد بود. و همین که چنین شد، یک تک ماشین، که تا اینجا مورد بررسى ما بوده است، به مرتبۀ جزئى از اجزای یک سیستم تولید ماشینى سقوط کرد.

top